Malowanie mebli farbami kredowymi Vittorino

Czasami lepiej jest przed malowaniem nie zmatowić starszych mebli (robionych przez stolarza) bo często w miejscach gorzej polakierowanych potrafi przebijać kolor bejcy i barwić nam farbę. Dlatego wiedząc, że meble były kiedyś robione na zamówienie postanowiłam ich nie przecierać tylko dobrze je umyć i odtłuścić.

Czego będziemy potrzebować oprócz farb:
 • miękkiego małego pędzla do kątów i niedostępnych miejsc dla wałka. 
 • krótki wałek welurowy lub piankowy o dwóch brzegach ostrych 
 • dłuższy wałek o zaokrąglonych obu brzegach lub jednym - dzięki temu nie będziemy mieć śladów po wałku
 • kuwetę
 • rączek do obu wałków
 • papieru ścierny o gramaturze 150 i 220
 • kostki ściernej -  owijam często w nią papier ścierny
 • płaskich pędzli rożnej szerokości potrzebnych do przecierekNajpierw nałożyłam podkład Primer biały, zabarwiłam go wcześniej barwnikami na na kolor beżowy i położyłam dwie warstwy w odstępstwach kilku godzinnych według zaleceń producenta.


Po wyschnięciu ostatniej warstwy nałożyłam Primer szary w ten sposób. Później będę go wydobywać spod kolejnych warstw farby albo wilgotną szmatką (białą bawełnianą) i papierem ściernym 150.


Kolejne kroki malowania:

 • warstwa farby w kolorze beżowym nakładanej wałkiem - farbę (bawełna) zabarwiłam na odpowiedni kolor dodają odrobinę barwinków 
 • kolejna warstwa farby (caffe latte) nałożona pędzlem już nieregularnie i z efektem przetarć, czyli robimy smugi pędzlem zdejmując nadmiar farby wycierając go o tekturę
 • kolejna warstwa farby w kolorze beżowym - tym razem nakładana już pędzlem tak aby przykryć gdzie nie gdzie poprzedni kolor

Kiedy już farba wyschła bierzemy wilgotną szmatkę i wycieramy niektóre miejsca (np. krawędzie i brzegi) aby wydobyć szary kolor i przcieramy papierem ściernym po całości mebli. Aby tak nam się nie kurzyło w mieszkaniu, to możemy wytrzeć powierzchnię wilgotną szmatką i dopiero wtedy przecierać papierem.
Warto być uważnym przy wycieraniu szmatką bo można zdjąć niechcący całkowicie farbę. Zdarzy się to nam jeśli malowana powierzchnia jest zbyt wilgotna po pierwszym przetarciu szmatką. Także warto chwilę odczekać zanim ponownie przetrzemy to miejsce.
Przecieranie papierem jest o tyle fajne, że daje nieco inne efekty i wygładza nam powierzchnię.

Na koniec bardzo dokładnie wycieramy powierzchnię z kurzu, pyłków itp. Tak przygotowane, dobrze odkurzone meble lakierujemy kładąc 2 - 3 warstwy. Pomiędzy kolejnym lakierowaniem warto meble delikatnie przetrzeć papierem ściernym 220.  Do zdejmowania pyłków, włosków, zacieków można użyć ostrza z nożyka introligatorskiego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Malowanie boazerii i mebli

Malowanie boazerii i podłogi

Malowanie mebli - łazienka